Kuzeyses Gazetesi > Beşikdüzü Haber

Beşikdüzü Haber | Vakfıkebir, Görele, Eynesil, Şalpazarı ilçelerinden yayın yapan Trabzon haber sitesi

YATIRIM İÇİN O SENE BU SENE

Ercan Kaba

Neden farklıdır Trabzonspor sorusu ile başlayalım söze. Nerden gelir ve nereye gider bu muhabbet? Bir futbol topunun peşinde 11 adamın koşuşturması olmasa gerek. Yani doyuran ekmeği, çalışan mutfağı var arkasında. Ok atmak için gerilen yaya nedeni, er meydanına çıkarken yiğide peşrevi sorulmaz…

Senelerden 1976, kulüp yöneticileri bir sebep ile haberdar oldukları Diyarbakır’a bağlı Bağaçık köyüne bordo mavi forma gönderir. Köyün girişinde davul zurna ve havai fişeklerle karşılanır gönderilen hediyeler.

1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrası, Kıbrıs yanlızdır. Barış Kupası’na Türkiye’den katılan Trabzonspor kazanır. Büyük bir mutluluk yaşanır. Bosna’da benzer coğrafyalarda da böylesi manzaralar çıkar karşımıza.

Futbolcuların adı konur yeni doğan bebelere, duvardaki siyah beyaz aile fotoğraflarının yanına ilk onbirli kadronun resimleri  iliştirilir. Onların ne kadar dürüst ve insan oldukları, maç kritikleri ile beraber, dost meclislerinde aktarılır.

Maç sırasında bordo keşanlı ablamız emekler zayi olmasın diye dualar mırıldanır.  Hacı amcamız sanki  duyuracakmış gibi uzanır, el kol hareketleri ile taktikler verir. Sahne anlık gelişir, rol değildir.

Bilhassa yurtdışından gelen oyuncuları bir evladıymış gibi ağırlar Trabzon, sahiplenir. Öyle olur ki o oyuncu, bir ayı doldurmadan Türkçe konuşmayı da çözer,  yerel ağızla espriler yapar, arkadaşları ile şakalaşır.

Millet, doğu, batı, renk… farketmez. Adı Şota’dır, Yattara’dır, Shörlot’tur. Ayrılırken havalimanında ardlarından ağlanır.

Hasılı Trabzonspor özelinde yanlızlıklar paylaşılmıştır. Şampiyon İnsandır!

Lakin bir sezonluk değil bu aşk, maç doksan dakika değil. Fabrikalarda ürettiğimiz silahımızda, bıçağımızda, fındık toplarken söylediğimiz türkülerimizde, yudumlarken çayımızda, keşanımızda, tereyağımızda, ekmeğimizde… okul, fakülte koridorlarımızda bordo mavimiz var.

Beşikdüzü’nden Of’a, Ankara’dan İstanbul’a,  her telden her dile, bölgemize… bu fırtınanın Ekonomi ile, yatırım ile beklemeden kavuşturulması gerek.


2 thoughts on “YATIRIM İÇİN O SENE BU SENE

  1. Trabzonspor aşkımızı, aynı güzellikte dizelere döktüğün için teşekkür ederiz. Bize her yer Trabzon. Şampiyon trabzonspor.
    Selamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir