Kuzeyses Gazetesi > Beşikdüzü Haber

Beşikdüzü Haber | Vakfıkebir, Görele, Eynesil, Şalpazarı ilçelerinden yayın yapan Trabzon haber sitesi

ABDULLAH HASİP ATAMAN KİMDİR?

1973 yılında kaybettiğimiz  Erzurum Kongresi katibi ve Vakfıkebir delegesi Abdullah Hasip Ataman, 28 Ağustos 1884  yılında Beşikdüzü İlçesi Denizli köyünde doğdu. Kellecioğlu Hacı Ali’nin 4 oğlundan ikincisidir.

A.Hasip Ataman, 1894-1895 döneminde hafız olduktan sonra 1897 yılında İstanbul Bayazıt Camii’nde din eğitimine başlamış, Ramazanlarda Selanik kendine giderek imamlık yapmış. 1908 yılında Medrese’den diplomasını almış. 1903 yılında Yüksek Öğretmen Okulu’na girerek 1909 yılında bu okulun edebiyat bölümünden mezun olmuş. Balıkesir Erdek Rüştiye Okulu’nda bir dönem öğretmenlik yaptıktan sonra bir yıl önce bitirdiği Yüksek Öğretmen Okulu’nun 4 yıllık Edebiyat Fakültesi’ne dönüşmesiyle tanınan haktan yararlanarak bir yıl daha 1910-1911 döneminde okuyarak pekiyi derece ve ikincilikle diplomasını almıştır. İlk görev yeri Doğubeyazıt’tır. Daha sonra 1914 yılı Aralık ayında yeni açılan Giresun İdadisi (Lise dengi) Müdürlüğü’ne atanıp okulu kurmuş ve göreve başladığı sırada Rusların Trabzon sahil bölgesini 1915-1917 arası işgal    etmesi sonucu ailesini Çorum’a götürüp yerleştirmiş ve Giresun’a gelerek yeni görevine devam etmiştir.

Birinci Dünya Savaşı’nın sona erdiği 1918 yılında Osmanlı Devleti yenik sayılarak Sevr Antlaşması imzalanmış ve doğu illerimizin Ermenistan’a verilmek istendiği sırada bunu önlemek için Erzurum Kongresi toplanmasına karar verilmiş ve A. Hasip Ataman , Trabzon İli Vakfıkebir delegesi seçilmiş ve Erzurum’a gitmiştir. Erzurum’da delegeleri M. Kemal Paşa karşılamıştır.

23 Temmuz 1919 günü toplanan Erzurum Kongresi’nde M. Kemal Paşa kongre başkanlığına, A. Hasip Ataman  ise katipliğe seçilmiş. 13 gün süren kongrede alınan bütün kararları hazırlayıp delegelere imzalatarak M. Kemal Paşa’ya vermiş.

Ataman, 17 Ağustos 1919 günü Trabzon yoluyla Giresun’a okuluna dönmüş. Mayıs 1921’de Giresun Mutasarrıfı kendisine bir müfettişlik önermesine rağmen babasının hastalığı nedeniyle çok sevdiği müdürlük görevinden ayrılarak Beşikdüzü’nde ticarete başlamış. Ayrıca Trabzon İl Genel Meclisi üyesi olarak Vakfıkebir’i temsilen görevini sürdürmüş. 1927 yılında Atatürk’ün Trabzon’a gelişinde kendisini karşılayanlar arasında yerini almıştır.

A.Hasip Ataman 1928 yılında yeni alfabeyle eğitime başlandığında ticareti bırakıp çok sevdiği öğretmenlik mesleğine dönerek Beşikdüzü İlkokulu Başöğretmeni olmuştur. O, çoçukları çok sever, onların her şeyi ile ilgilenirmiş.

Abdullah Hasip Ataman 1935 yılında bir ara Bucak Müdürlüğü’ne vekalet etmiştir. Ayrıca Akçaabat Şinik köyünde ve Vakfıkebir Merkez İlkokullarında öğretmenlik yaparak 1949 yılında yaş haddinden emekliye ayrılmıştır.

Ataman, 27 Nisan 1973 günü ortanca oğlu Orhan Ataman’ın yanında Ankara’da hayata gözlerini kapamış ve Beşikdüzü’ne getirilerek Denizli Köyü’nde babası ile yanyana defnedilmiştir. Kendisini Kuzeyses gazetesi olarak saygıyla anıyoruz. Ruhu şad olsun.

 

Author


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir