Kuzeyses Gazetesi > Beşikdüzü Haber

Beşikdüzü Haber | Vakfıkebir, Görele, Eynesil, Şalpazarı ilçelerinden yayın yapan Trabzon haber sitesi

Türkçenin Sır Odası

Ercan Kaba

Türkçe’den öte; lehçe, ağız ve tüm dillerledir yol… Yolculuk ise sırlı bir odada saklı, misalsiz cümlelere doğru… Söylenen o cümleler ki, manâ canlanır orda ; dirilir farklı bir hâl alır.

Mevlana Celaleddini Rumi’nin bir eserinde bahsedilir. “Ölüleri dirilten bir duası varmış İsa a.s’ın o duayı bize de öğret “ diye talep edilir bir güzel insandan ve cevap… “dirilten sözcük değil, söyleyen dildedir” aslolan bu; yani büyük sır…

Pek bilinmez ve ne yazıktır ki sadece boyunlara kolye diye de takılan cevşen; esmaların yazıldığı o kolyelerden bir örnek; Üzerinde “Ya Hayy” ismi şerifi de vardır; Manası insana mükafat gibi verilmiştir; “diri olmak, dirilmek…”

Suret ile asılı, ayırdetmek gerek bu noktada. Özdeki o berraklık, temizlik yüze aksederse , kuru taş yarılır içindeki tomurcuk dışarı çıkar, insan o vakit çiçek açar, ancak o vakit meyve verir.

Veyahut şöyle diyelim; acısı olan çığlık atar. Yüreği yananın ancak sözleri yangın yeridir. Bu gece ile gündüz kadar farkettirecek kadar net gerçek…
*
Köyümüzde, kasabamızda bir anne nezafeti ile aramızda yaşayan gönlü pak insanlarımız vardı. Cümlelerinin ardında kerpiç evlerin, cumbalı konakların zamanı mekanı aşan ahvalini … Misal; kuzine ateşinde soğuk kış sabahları kaynayan ibrikte, serenderin saçaklarındaki yağmur sesinde, terekteki çalar saatin tiktakları arasında sabrı sükunu bulurduk.

İz sürebilirdik kadim cümlelerinden ötelere. Türkülerle tarlayı bahara hazırlarken, vargit çiçekleri ile yayladan dönerken, ay; gün be gün şekil değiştirirken, güneş kızıla vurup ufukta batarken kulağımıza haberler fısıldardı.

Tabiatın bir ruhu, canlı bir takvimi vardı. Tohum, hasat, evlilik… Devlet, medeniyet o cümlelerin ardında saklıydı. O sıcaklık, o ruh var ise ölü değiliz, diriyiz canlılık var, tarım var, hayvancılık var biz varız, sahte değil gerçek insan var.

Bizi biz yapana daha kuvvetle sarılmak gerek. Rabbimizle konuşma denilen Kuran okuma için şöyle söylenir; “Gün gelecek, zihinlerde silinmedik hiçbir ayet kalmadan bir sabaha uyanılacak”…

Duamız; diyelim ki “ bizden ırak olsun o ahir gün için…”

Beşikdüzü’nden birkaç kelimeyi birlikte hatırlayarak bitirmek isterim sözü… Selam ve dua ile…

Abat, Arkuru, Akınduruk, alamuk, avruz, buymak, bat, bahça, bat, bakraç, bet, dırmaç, diplevü,döşek, dirmit, cahdetmek, caydak, çort, çöör, dastar, düdek, düve, fiy, gebiç, gozak, girebi, gırnap, göynek, gıynak, göğermek, guytak, helle,hedik, kelep, ışgın, ihil, kot, karavu, kuzine, kufa, külek, külür, merek, mertek, meci, nezük, ösevü, padar, paldır, pezük, otluk, puğul, pileki, pöşge, peşgir, sayfan, sal, sapliğik, susak, üşmek, yalavu, yaglaş, yaba, yarmalık, zollu, güccük, mart, abrul, mayıs, kirez, orak, ağusos, güz, garakış

Author


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir