Kuzeyses Gazetesi > Beşikdüzü Haber

Beşikdüzü Haber | Vakfıkebir, Görele, Eynesil, Şalpazarı ilçelerinden yayın yapan Trabzon haber sitesi

SADECE, BİRAZ ANLAYABİLMEK

Ercan Kaba

Horoz şekerinin, balonların arkasından
Ölesiye ağlamak…
Nerede gözyaşım?
Unuttu seni şimdi;
Kirpiğim kaşım…

Bir çocuk vardı beş yaşlarında…. Meyvenin, sebzenin, börtü böceğin, dağlarda karın… Follukta taze yumurtanın, ocakta kaynayan sütün kokusunu alır, yüzünden muzip bir gülüş çevreye yayılırdı ve istediğinden ayrı düştüğünde, canı yandığında salya sümük ağlayabilirdi.

Gerçekle, masalsı bir dünyayı an olur birbirine karıştırırdı.

Bir oyun oynasa ablası arkadaşlarıyla, ellerindeki bez bebekleri bir parça konuşmaya durur, ucuz naylondan üzüm salkımlarının cennet meyveleri misali reyhası, odayı doldururdu.

Hatta bir defasında o çocuk aklı ile, o üzümlerin tadına bakmak istemiş de annesiyle büyükannesi bir olmuş iknaya imkan bulamamıştı.

Kasım ayında dalında belki kış üzümü kalmıştır diye bahçeye inilmiş, tereğin altında küpteki kiraz turşusundan bile bir medet umulmuştu.

Gün geldi o çocuk büyüdü ve öyle bir büyüdü ki; o günleri hatırından çıkardı, unuttu. Enfes kokuları, tadları market raflarında bulamaz oldu. Yüzüne soğuk bir ifadeyi maske gibi taktı, onunla gezdi. Oyuncakların da hikayesi olabileceği fikrinden ayrı düştü.

Kendi çocukluğunda gibi bir çocuk, oynarken yanıbaşında karpuz şekilli bir top ile; o topu bıçak ile ikiye bölünce celallendi. “Nasıl olurdu!…” Dedi. Fırtına estirdi. Çocuk ise ağladı, gözlerinden inci taneleri döküldü. Aylardan daha nisan olduğunu da ne bilsindi, canı sadece karpuz çekmiş yemek istemişti.

Sonra o adam yaptığı hatayı farketti. Halden bilmezliğine pişman oldu.

Bir ölçü çocukluğuna döndü. Gece vakti kalktı, turfanda karpuz arama peşine düştü.

Afiyette kalınız.

Author


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir