Kuzeyses Gazetesi > Beşikdüzü Haber

Beşikdüzü Haber | Vakfıkebir, Görele, Eynesil, Şalpazarı ilçelerinden yayın yapan Trabzon haber sitesi

MEMLEKETİMDEN BİR İNSAN MANZARASI

Ercan Kaba

Güzel bir manzarayı tasvir etmek isterdim burada bugün. ilk satırlarda karamsar, lakin sonrasında “yine de umut var” diyerek bitireceğim cümlelerimi.

Yaz aylarında sadece birkaç gün ikamet etmek için inşa edilen evlerimiz var köylerimizde. Kasaba ve ilçelerimizde sokaklarımız bomboş.

Çocukluğumuzdaki gibi cıvıl cıvıl yaşanmıyor düğün ve bayramlarımız. Az olsa da şimdiki düğünlerimizin yeri, köy meydanları değil, uzak şehirdeki kapalı düğün salonları.

Cenazelerimiz; kabristanlığımız köylerimizde olmasa, matemlerimiz bile şehirlere taşınacaktı belki.

Üretim ve tüketimin aynı yerde karşılandığı vakitleri geride bıraktık. Öyle ki, mayıs sonu karne tatili ile köye veya yaylaya çıkar, eylül başında geriye dönerdik de çarşı pazardan alış verişe yine de ihtiyaç duymazdık. Hatta, mutfağımızda atmaya değer çöp bile bulunmazdı bazen, geri dönüşümün zirve noktasıydı. Biz ise şimdi, “tüketici toplumun sadık kulları” zincir marketler önünde oğul atmış arı kovanı gibiyiz; fütürsuz ve ölçüsüzüz.

Ekilip dikilmeyen tarlalar, bağlar bahçeler, sökülen çay bahçelerimiz, bakımsız fındıklıklarımız. Sürdürülebilir değil diye geri durduğumuz tarım ve hayvancılığımız. Depo olarak kullandığımız ahırlar, ortadan kaldırdığımız kümeslerimiz.

Hurda işi ile uğraşan esnaf ağabeylerimizin işyerlerinde, elden çıkarılmış orak, tırpan, kazma ve kürekten geçilmiyor.

Hatta hayattan alacağımız dersi, terbiyeyi şimdi televizyona ve internete bağlamamız acıdır. Daha da derine inersek liyakatli, yetişmiş meslek erbabının, sözü sohbeti  dinlenir dostları mumla arar olduk. Canlı, diri ve sıcak; ana, baba, akraba, konu komşu muhabbetinde, halinde, ahvalinde sindire sindire doymak, suyu kaynağından yudumlamak iyi değil miydi?

Elimizde sihirli bir değnek yok belki, biliyoruz. Şu güzel vatanımızın dinamiklerini bilenlerin dokunuşları ile engeller kaldırılır, sorun çözülür.

Tüm Türkiye’de yaygınlaşacağını duyduğumuz, Beşikdüzü Bozlu Mahallesi’nde de atıl durumdaki köy okulunun “köy yaşam merkezi ”ne çevrilmesi ve düzenlenen kurslar olumlu birer örnek.

Mutluluk kaynağımız çocuklarımız ve gençlerimiz için cazibe merkezleri inşa etmek mühim. Böylesi tohumlar üzerinde yükselir; güçlü ağaç ve taze fidanlar.

Halk eğitim merkezleri, daha etkin ve daha samimi din hizmetleri, Gençlik Merkezleri, İlçelerimize kurulacağı söylenen Bilim ve Sanat merkezleri, potansiyeli olan kurumlar.

Beşikdüzü’nde, Gençlik ve Spor müdürlüğü ve özveri ile çalıştığına şahit olduğumuz “hayata değer kat”, seminer ve istişare toplantılarıyla Milli Eğitim müdürlüğü iyi birer örnek teşkil ediyorlar.

Ekonomimiz, çalışma hayatımız, tarım ve hayvancılık, ulaşım, bilişim, tabi kaynaklar, turizm; bakanlıklar… STK’lar, esnaf ve sanatkâr odaları, siyasiler, bürokratlarımız; herkes ve hepimiz, günübirlik icraat olmaktan, evrak kalabalığından uzak,  inşa etmeliyiz tüm sosyal hayatımızı.

Kaçak güreşilmemeli, baştan savmamalı, geçiştirmemeli.

Biz; bu vatanın evlatları, ölmedik. Daha hayattayız. Yaşamak çabasıdır tek gailemiz.

Afiyette kalınız…

Author


2 thoughts on “MEMLEKETİMDEN BİR İNSAN MANZARASI

  1. ..evet,dinamikleri bilenlerin dokunuşları..bu bilenlere burun kıvrılmadan,dudak bükülmeden,samimiyetle candanlıkla kulak verilmeli..bir tanesi öyle demişti bel.bşk.na en az 200 projeyle ilçenizi şaha kaldırırım..bizim evin önü hala çamur..ideal,hedef olmalı öncelikle..kaleminiz güçlensin..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir