Kuzeyses Gazetesi > Beşikdüzü Haber

Beşikdüzü Haber | Vakfıkebir, Görele, Eynesil, Şalpazarı ilçelerinden yayın yapan Trabzon haber sitesi

FIRTINA VE KAR TANESİ

Ercan Kaba

Süzülürken gökyüzünde kar tanesi; önce yağana, hızla yanından  geçene, şekline şemailine… Dağa taşa, şehre, köye; düştüğü yere bakmaz…

Gürleyerek esen boranı, tipiyi; zannedilenin aksine “karmaşa” diye bilmez o. Ahengindeki eşsizliği görür.

Griye çalan yüklü bulutlardan yola çıkar su damlası, soğuk ve rüzgar ile verilir şekli… Sanki bir serzakir elindedir döner ve döner, indiğinde yere ak – pak billur bir mücevher olmuş, bunu göremeyenlerse ahu zar kalmıştır…

Her başlangıç, misal her doğan bebek “milyarlarca parçadan oluşan dantel gibi” bir araya gelen bir bütündür. Hep belediyeler yapacak değil ya, uzun yıllar dünyada kalabilsinler diye, deftersiz kalemsiz, “altyapıları” planlanmıştır. O bebeğin patiği, zıbını bohçalara saklanmış, annesine ninnisi ezberletilmiş, versin ilerde diye gülmesi halaya, yürümesi dayıya emanet edilmiştir. Gereksiz bir teslimiyetten ve gaybtan haberden öte elle tutulur bir gerçektir bu.

Aldığımız selam, ulaştığımız itibar ve imkan da bu nevîdendir…

Şu koca gökyüzünde, birbirinden tamamen farklı ve özel bir kar tanesiyiz ki, benzerimiz gelmedi ve bir daha da gelmeyecek.

Nedendir ki bu çatışmamız, bitmeyen kaygılar, bulutlara yumruk sıkma ve ayazla inatlaşmamız. Yolu yürümek varken duraksayınca; soğuk iliklerimize işler, yüzümüzü yakar kar, dermanımız kesilir… yüce dağlar bile titrer orda.

Eşsiz tüm meziyetlerimizi görmeyip gayrısına meyletmemiz ki acaba bu nedendir?
Birazcık çaba ve sonra ise herşey güzel…

Dışarda fırtına var…
Herbirimiz küçük kar taneleri; eşsiz!

Sağlıkta ve afiyette kalınız.

Author


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir