Kuzeyses Gazetesi > Beşikdüzü Haber

Beşikdüzü Haber | Vakfıkebir, Görele, Eynesil, Şalpazarı ilçelerinden yayın yapan Trabzon haber sitesi

FIRTINA VE KAR TANESİ

Ercan Kaba

Süzülürken gökyüzünde kar tanesi; önce yağana, hızla yanından  geçene, şekline şemailine… Dağa taşa, şehre, köye; düştüğü yere bakmaz…

Gürleyerek esen boranı, tipiyi; zannedilenin aksine “karmaşa” diye bilmez o. Ahengindeki eşsizliği görür.

Griye çalan yüklü bulutlardan alınır su damlası, soğuk ve rüzgar ile verilir şekli… Sanki bir serzakir elindedir döner ve döner, indiğinde yere ak – pak billur bir mücevher olmuş, göremeyenler ise ahu zar kalmıştır…

Her başlangıç; her doğan bebek “milyarlarca parçadan oluşan dantel gibi” bir araya gelen bir bütündür. Hep belediyeler yapacak değil ya, uzun yıllar dünyada kalabilsinler diye, deftersiz kalemsiz, “altyapıları” planlanmıştır. Misal; bebeğin patiği, zıbını bohçalara saklanmış, annesine ninnisi ezberletilmiş, versin ilerde diye gülmesi halaya, yürümesi dayıya emanet edilmiştir. Gereksiz bir teslimiyetten ve gaybtan haberlerden öte, elle tutulur bir gerçektir bu.

Aldığımız her selam, ulaştığımız itibar ve imkan da bu nevindedir; layık olduğumuzdur…

Şu koca gökyüzünde, birbirinden tamamen farklı ve özel bir kar tanesiyiz ki, benzerimiz gelmedi ve bir daha da gelmeyecek.

Nedendir acaba bu çatışmamız, bitmeyen kaygılar, bulutlara yumruk sıkma, ayazla inatlaşmamız. Fırtınada duraksayınca; soğuk iliklere işler, yüzleri yakar kar, derman kesilir… yüce dağlar bile titrer.

Meziyetlerimizi görmeyip gayrısına meyletmemiz akıl izan işi midir?
Birazcık çaba ve sonra ise herşey güzel…

Dışarda fırtına var…
Herbirimiz küçük kar taneleri; eşsiz!

Sağlıkta ve afiyette kalınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir