Kuzeyses Gazetesi > Beşikdüzü Haber

Beşikdüzü Haber | Vakfıkebir, Görele, Eynesil, Şalpazarı ilçelerinden yayın yapan Trabzon haber sitesi

Dua

Ercan Kaba

Kasetçalarda eski bir şarkı; sözleri belli belirsiz, melodisi tanıdık… Notalar ön cama vurunca, buhar camda damla damla olunca, bir iz olup aşağı doğru akınca… O, usulca eski mendil ile hissettirmeden, otomobilin gözyaşlarını sildi. Önünü görmeliydi, eğildi. Sağından dikiz aynasına baktı. Otostop çeken kağıt yığınını, yanından geçtiği halde görmemişti… Fren’e dokundu, durdu. Otomobilden indi. Koşar adım geri döndü. Karton kutuları, gazeteleri eli ile silkeledi, sildi. “Görmedim…” dedi  içinden, özrünü, affını diledi… Bir fabrika otomasyonu kadar muntazam, kuyumcu kadar itinalı ve hassastı…

Cam, metal, plastik; yerleri hep ayrı ayrıydı. Tek tek çuvallara tasnif edilmişti.

Çalışırken, elleri zamanın içinde görünse de, şu koca dünya dahi karşısında hengamesiz; suspustu,  sessizdi. Yanından hızla geçen son model otomobilin çığırtkan korna sesine kement vurmuştu. Ömrünün fırtınası dinmeye durmuştu.

Arabanın arkasına çuvalları istifledi, bir daha… Gün batarken daha durmamak gerekti. Ne dünya kadar aç, ne de sevince tok bir dünya cennetindeydi; hırsı yoktu.

Solgun kapı kolunu tuttu, kendine çekti, açtı. Çatlak kapı camını düzeltti. Direksiyonun başına geçti. Yol görünmüştü. Başka bir sokak, cadde daha onu beklemekteydi. Usulca gaza bastı.

Mısır’a sultan değildi amma; belki biraz Karun’du, biraz da Süleymandı kim bilir…

Huruc etti! dünya meydanına bir adım daha attı… O (cc), “ol!” deyince olmazlar olurdu ya, olmaz! denilen yine oldu özrü; duası kabul oldu, güncellendi. Gönül hanesinde, tekrar ve tekrar daha muntazam düzen kuruldu… Sevindi.
*
Hep iyi insanlarla karşılaşma duası ile, miracınız mübarek, geceleriniz kutlu olsun.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir