Kuzeyses Gazetesi > Beşikdüzü Haber

Beşikdüzü Haber | Vakfıkebir, Görele, Eynesil, Şalpazarı ilçelerinden yayın yapan Trabzon haber sitesi

BU DAĞLARIN TÜRKÜSÜ

Ercan Kaba

Yüzümüzü dağlara dönüyoruz; her mevsim daha farklı, daha canlı birer tablo olan enfes bir manzara ile karşı karşıyayız şimdi. Vadilerde kıvrılıveren uzun yollar, sisler arasında göğe yükselen ince uzun minareler, dere boylarına – tepelere serpiştirilmiş; önlerinde kalabalık mecilerle hazırlanmış mısır tarlaları olan haneler… Köy köy kervanların kalktığı yayla yollarında duyulan uzun havalar hatıra gelir ve arkadaşlık eder size.

Tabak tabak erimeye başladı mı karlarun
Açıldı mı azar azar yollarun
Ah da ağlar seni oturduğumuz yerler
Ah de ağlar seni yürüdüğumuz yollar

Ağasar, Kadırga, Sisdağı ile başlayan türküler gönül iplikleri ile ilmek ilmek örülmüştür bazen… Kalbî bir ritim kadar düzenli ve bir kalp kadar size yakındır. Hatta söylenir ya “Bize her yer Trabzon” diye, o ritim sizin de yanınızda yanıbaşınızdadır.

Trabzonspor şampiyonluk kutlamalarında Meydan Parkı’nda onbinler aynı tempoya ayak uydurdu. Bu anların video görüntülerini internet üzerinden 1.5 milyarı aşkın insan izledi tüm dünyada.

Futbol, müzik ve bir heyecan olmaktan öte olarak, ancak açıklanabilirdi bu durum. Bir vizyonun ürünü idi yaşanılan. Biz ise şaşkınlık yaşayanlarız. Dünyada akıllara ziyan bir soru; “ Türkiye’de, bir şehirde, zorlayarak değil, gönülden, onbinler aynı sese, yekbirelden tempo tutuyor, nasıl oluyor bu?”

Tablo; bedene yansıyan tabiatın o güzel ritmidir. Renklerimiz; dağlara mevsimlerin düzenli gelişi, gün doğması, çay – fındık mecilerinin üzerine gün batışına benzer; her zerrede emektedir.

Bayram sabahları mahalle camilerinin avlularında binlerce kişinin beraber rükuya ve secdeye gitmesi, istiklal marşı’nı dinlerken, en gür sesle söylerken duyulan heyecan, mutluluk ve huzur da ondandır.

İş’te ve Söz’de daima bir olabilme duası ile…

Author


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir