Kuzeyses Gazetesi > Beşikdüzü Haber

Beşikdüzü Haber | Vakfıkebir, Görele, Eynesil, Şalpazarı ilçelerinden yayın yapan Trabzon haber sitesi

“BİR HAYALİM VAR…”

Ercan Kaba

Ortaokuldaydık. Kaloriferli olan okulumuzun, idare ile aynı katta, bir cephesi tamamen pencere olan ve kışın camların buz tuttuğu bir kütüphanemiz vardı. Soğuğu kırsın diye, bir odun sobası kurulmuştu orta yere.

Öğleyin başlayan derslerden bir iki saat önce, o sobanın çevresinde yüzlerce kitapla birlikte ve arada uğrayan öğretmenlerimizin fısıltı ile yaptıkları sohbetlere ortak olmak büyük bir haz verirdi bize… Ve kitaplardan okurduk; trafik ışıklarını, çocuk parklarını, asansörü… Trabzon’da ve büyük şehirlerde var olduğunu ise daha sonra görmüştük.

Bunlar, küçük dünyamızda bir nebze bize uzak olanlardı. Şimdi ise duyunca şaşıracağınızı umduğum, Beşikdüzü’nde o vakitler olan birkaç işletmeyi de zikretmek isterim.

Av tüfeği imalathaneleri,
Bıçak, balta, keser, kazma… imalathaneleri,
Sinemalar “Biri Kutluca köyünde, Biri Öğretmen Lisesinde, bir açık hava, bir de şehir merkezinde … “
Fındık kırma imalathaneleri,
Fındık ezmesi imalatı,
Dondurma İmalatı, (Yerel tarife göre)
Gazoz imalatı,

Olmayanlara iç çektiğimiz, var olanların kıymetini bilemediğimiz dönemler… 5G teknolojisi, bilim;bilgi ve teknolojide zaman ile mekanın kısaldığı şu dönem, sosyal hayatımız, bir anlamda yeniden dirilmeyi bekliyor.

Bugün ihtiyaç olan meslekler, işletmeler; bir vizyonla… meslek odaları gibi, çarşı pazar iklimini bilen insanlarımız tarafından yeniden tesis edilmeli… Üreten ve tüketen bizler, bu hayati konuyu bir an önce gündemimize almalıyız.

Konunun, bir köşede bizi bekleyen istihdam, iş ve taze aş olduğu tespitimi sizinle paylaşmak istedim.

Saygı ve hürmetle…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir