Kuzeyses Gazetesi > Beşikdüzü Haber

Beşikdüzü Haber | Vakfıkebir, Görele, Eynesil, Şalpazarı ilçelerinden yayın yapan Trabzon haber sitesi

BİR BAHAR MASALI

Ercan Kaba

Masalsıdır, sonu hazin değildir, karlı kış akşamlarıyla son bulmaz hayaller… Bu masal öyle bitmez!

Bu ekim günlerinde yapraklar, bahçeler, bağlar renkten renge dönünce, kış gelmez gönüllere. Başlayan bir bahar var; daima bunu söylemeli.

Şöyle ki; tedbir almalı, tedarik etmeli… Masamızda, satırlarını ezbere bildiğimiz, cümle aralarında durup üzerine hayaller kurduğumuz kitaplar olmalı.

Mutfak dolabımızda elimizin emeği, renk renk kavanozlarda reçellerimiz, turşularımız, pekmezler, tarhanalar… Bakliyatlar olmalı, anne tadında ve tarifleri dost muhabbetlerinde öğrenilen…

Çatıda yağmur damlalarının sesini dinlerken, pencerede yağan karın manzarasını seyreylerken o, iştiyakla beklediğimiz çay sohbetlerine katık, kavrulmuş fındıklar, çerezler olmalı çekmecede ve her gördüğümüzde o sohbetten cümleleri hatıra getirmeli hesapsız, kendiliğinden..

Kapının köşesinde askıdaki hırkaya, kenardaki terliğe, köşede çeyiz sandığına, banyodaki iğne oyalı havluya baktıkça mutlu olmalı; derinden iç çekmeli.

Evler, soba ve kalorifer sıcaklığından da öte muhabbet ateşi ile ısınmalı. Uzakta bile olsa dostlar, birbirlerine öyle selam vermeli ki ateşler harlanmalı, yeniden tazelenmeli.

Para ve mal biriktirme yerine; insan ve dost biriktirmeli…

Bir saman alevi gibi sonlu ve bir kıvılcım kadar anlık olmamalı güzellikler…
Oralarda umut ise hep vardır o vakit ve mutluluk bitmez…

Afiyette kalınız.

Author


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir