Kuzeyses Gazetesi > Beşikdüzü Haber

Beşikdüzü Haber | Vakfıkebir, Görele, Eynesil, Şalpazarı ilçelerinden yayın yapan Trabzon haber sitesi

ARANAN HIZIR BULUNDU MU Kİ…

Ercan Kaba

Bir tabir vardır, talihi yüzüne gülmeyenler için kullanılır. “ihtimal, kapısından Hızır’ı kovmuştur o” diye. Hikaye şudur: Zannederiz ki değişmez ak sakallı nur yüzlü bir ihtiyardır; Hz.Hızır. Gün doğarken kapımızı çalar. Bizden bir tas ayran ister. Biz de gönlü karartır, farzı muhal tüm zalimliğimiz ile “olmaz!” der kapıyı örteriz. Artık iflah bulmayız, kapımızda ot bitmez, köyümüzde ocak tütmez olur.

Hızır A.S. tahlili yapmayacağım. Yanlız, sıkışan bir kula el vermek nice olağanüstü kapıyı – ufku da sonuna dek karşımıza açacağı da muhakkaktır.

Güzel işler devşirmek için hep o aksakallı nur yüzlü ihtiyarı, anneler babalar gününü, çocuk gençlik bayramını, muhtacı anma için iftar sofrasını, akraba ve yaşlı için bayram sabahını bekleme ne büyük bir yanılgıdır!

Yanıbaşımızda ne ızdıraplar vardır ki cevap için durmaya, beklemeye gelmez. Gönül aynamızı parlatıp her an onları görebilmeli.

Durumumuza göre yoldaki bir taşı misal, mütebessim ordan kaldırıp geçene yol verilmeli. O, sadece bizim bildiğimiz akrabamız, komşumuz, öğrencimiz, esnafımız, köylümüz… Hastamız, mahpusumuz, yolda kalmışımız, bitap düşmüşümüz, iş yapmaya, aş pişirmeye emek verenimiz bizi bekler.

“Bir papatyanın baharda açması kadar ancak külfetlidir” ve anadolu toprağı o zorluğu aşma için pek bir bereketlidir.

Yorumsuz, tavizsiz ve bu konuda hemen bir yerden başlamak gerek!
Selam ile…

Author


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir