Kuzeyses Gazetesi > Beşikdüzü Haber

Beşikdüzü Haber | Vakfıkebir, Görele, Eynesil, Şalpazarı ilçelerinden yayın yapan Trabzon haber sitesi

TRABZONSPOR İKİ MAÇTA DA ŞAŞIRTTI

Fenerbahçe galibiyetinde oynadığı futbolla sporseverleri şaşırtan bir Trabzonspor, Fatih Karagümrük maçında oynadığı futbolla da yine sporseverleri şaşırtan bir Trabzonspor izledik .

Ancak ben ikisine de şaşırmadım. Çünkü; Trabzonspor büyük takıma karşı büyük oynuyor. Herşeyini ortaya koyuyor. Doksan dakika sahada koşuyor, mücadele veriyor. Bu mücadelenin sonunda da maçı kazansın kazanmasın yorgun düşüyor. Hafta arasında oynanan bu maç biraz da yorgunluğun eseriydi, biraz da rakibi küçümsemenin.

Bu maça Abdullah Avcı hemen hemen aynı 11’le çıkmamalıyd!3- 4 tane dinlenmiş oyuncu koyarak ya da maça daha erken müdahale ederek takımı sahada diri tutmaya çalışmalıydı.

Hele şunu anlamakta zorluk çekiyorum. Rakip sahaya giriyoruz. Kanatlara top atılıyor, kanat oyuncuları kaleye gitmeleri gereken yerde dönüp geriye oynuyorlar. Bazen rakip kale önünden geri oynamak suretiyle top kalecimize kadar geliyor. Bu nasıl bir futbol oynama anlayışı.

Kanat oyuncuları yüzde seksen rakibin üzerine gitmek istemiyor. Takım 2-1 mağlup durumda kanat oyuncularına atılan top anında geri dönüyor.  Önü boş olsa da gitmiyor, olmasa da! Bu şekilde biz gole nasıl gideceğiz? Rakip defansın üzerine gitmeden gol olur mu? Bu korkaklık niye? Yoksa topu rakibe kaptırmayın da nasıl oynarsanız oynayın mı diyor Avcı? Yoksa çalım atma becerileri mi yok? Yoksa kendilerine güvenleri mi ?

Böyle bir şey olamaz. Hep topu başkalarına atıyorlar. Ben topu kaptırmayayım da ne olursa olsun mantığını görüyorum. Ortasaha topu taşıyıp kanata, forvete atmakla görevli. Sizde yüzde doksan aldığınız topu tekrar size atana oynarsanız bu top rakip kaleye nasıl gidecek.? Nasıl gol pozisyonu üreteceksiniz?

Gidin rakibin üzerine, ya faulle durdurmak zorunda kalır sizi, ya da siz olmazsanız arkadaşınıza gol pozisyonu hazırlarsınız. Rakip sizi durdurmak için sarı görebilir, kırmızı görebilir, cezasahasında faule maruz kalıp penaltı kazanabilirsiniz. Ama rakip kale ye gitmedikten sonra, cezasahasına girmedikten sonra bunlar olmaz.

Diğer yandan maç 2-1 iken kaçan goller kaçmamalıydı. Biz de işi bitirecek golcüde yok. Bir şekilde gol pozisyonuna giriyoruz ama gole dönüşmüyor. Eğer gole dönüşseydi Fenerbahçe maçı 6-7 sıfır olurdu. Birde ortasahada oynayanlar kanatlara topu atmada çok geç kalıyorlar. Kanatlarda zamanında top aldıklarında da rakibin üzerine gitmiyorlar.

En çok gözümüze batan pas tercihleri yüzde  40 yanlış. Atılması gereken yerde, top sürülüyor, top sürülmesi gereken önünün boş olduğu yerde de pas veriyor. Bu işler böyle yürümez. Bu takım da kim ne derse desin şampiyonluğa oynamaz. Şampiyon kadro çok dağıldı. Belki seneye aksayan yönler takviye olur, kadro korunursa olabilir. Aksi halde bu yıl için ümitlenmeyelim. Puan farkına göre de ara dönemde takviye yapılmalı. Bir ortasaha, bir pivot santrafor. Kafayla attığı goller ayakla attığının çok üzerinde olan tecrübeli bir golcü.

Author


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir