Kuzeyses Gazetesi > Beşikdüzü Haber

Beşikdüzü Haber | Vakfıkebir, Görele, Eynesil, Şalpazarı ilçelerinden yayın yapan Trabzon haber sitesi

ÖDÜLLER VE CEZALAR

Murat Cihan

Bu ülkede kamu düzeninin sağlanması ödül eve cezaların adil bir şekilde uygulanması ile mümkündür. Yani adaletin terazisi dengede olmalı. Bu denge cinsiyete, ırka, sülaleye göre değişmemeli. Aksi halde arzu edilen düzeni, birlik beraberliği, huzuru sağlamadığın gibi, buna bağlı olarak gelişmeyi, kalkınmayı da sağlayamazsın. Mutluluk, huzur adaletten geçer. Testiyi kıran da bir, getiren de bir olursa, o ülkede başarı da olmaz, kalkınmada olmaz.

Bakınız, üslup ona benzemiyor ama, Namık Kemal’e mal edilen bir şiir var.

Yüz bini vurmak için, on binini ver Kemal
Yoksa değil avanta, hakkın da gider Kemal
Elhamdülillah asayiş her zamandan berkemal.

Bir kap darı ekenler şimdi çiftçi olurda
Senin avlu ne diye fayda sağlamaz yurda
Fidanlar, tohumluklar fedadır bu uğurda
Memleket çiftlik olmuş, sen de çiftlik kur Kemal
Elhamdülillah asayiş her zamandan berkemal

Siyasetin kuşları kel kafalarda kışlar
Siyaset meydanında halk kimleri alkışlar
Namuslu vatandaşa madalya mı takmışlar
Testiyi kıranda bir getiren de bir Kemal
Elhamdülillah asayiş her zamandan berkemal

Çoğu kez aklıma takılır. Başarılı bürokratlara özellikle öğretmenlere niçin birer takdirname vermiyoruz. Başarı taktir etmekten geçer. Teşvik etmenin yolu aferin ile başlar. Bunun yazılı belgesi takdirnamedir. Acaba Gülşah Akın Nemli, bir Köksal Kocaman, bir Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdür yardımcısı Şevki Küçükyıldız birer takdirname haketmediler mi? Daha niceleri…

Yöneticilerin adil ve gayretli çalışmaları onların yönetimindeki personeli de olumlu yönde etkiler. Randıman almanın yolu budur. Beşikdüzü, Ferhat Vardar gibi örnek bir kaymakama sahip, Emrah Demiral gibi dürüst, çalışkan, personelini kuryan teşvik eden bir Milli Eğitim Müdürü bu değerlendirmeyi yapar diye düşünüyorum.

Örnek çalışmaları olan, velilerle çok güzel diyalog kuran Anadolu Lisesi Müdürü Şenol Ziya Yıldırım’a da başarılar, sağlıklar, sevgiler sunuyorum. Çok yakında  adı geçen öğretmenlere verilecek takdirname törenlerine beni de davet edeceklerine inanıyor, tüm yetkililere sevgiler, saygılar sunuyorum.

Author


2 thoughts on “ÖDÜLLER VE CEZALAR

  1. Değerli Cihan Hocam elimizden geldığı kadar ilçemizde spor alanında gençlerimizin kazanılması anlamında mücadelemiz devam edecek.

  2. Kitaba,okumaya adanmış bir yazardan methü sena almak….Kıymetli Murat hocamız teşekkür ediyorum güzel cümleleriniz için…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir