Kuzeyses Gazetesi > Beşikdüzü Haber

Beşikdüzü Haber | Vakfıkebir, Görele, Eynesil, Şalpazarı ilçelerinden yayın yapan Trabzon haber sitesi

GÜNÜ KURTARMAKLA BU İŞ OLMAZ

Yaklaşık 25 yıldır pilot takım dedim, pilot takım işittim.

İlk bu düşüncemi dile getirdiğimde profesyonel liglerde Trabzonspor’un dışında Trabzon’dan sadece Akçaabat Sebatspor vardı.

Trabzonspor, Akçaabat Sebatspor’u pilot takım olarak satın almalı ya da bu kulüple işbirliğine gitmeli demiştim.

O yıllar A. Sebatspor ikinci ligde oynuyordu.

Şampiyon olduğumuz yıllara baktığımızda Trabzonspor’da, Sebatspor’da yetişmiş bir çok futbolcu vardı. Bu futbolcu bahçesi Trabzonspor’un değildi ama;  ürün Trabzonspor’undu.

Öyleyse yapılması gereken bu bahçenin sulanması ve ürünün kurutulmamasıydı.

Maalesef bahçe sulanmadı,  ürün kurudu. Bahçe boş kaldı. Bu işten kârımız ne oldu? Yöneticiler bunu hiç düşündü mü?

1984 yılındaki son şampiyonluktan sonra, Trabzonspor’da bir yabancılaşma hareketi başladı. Yetiştirdiği oyuncu itibariyle şampiyonluklarda yüzde otuz payı olan Sebatspor unutulmaya başlandı.

Akçaaabat Sebatspor, kendi yağıyla kavrularak birara süper lige çıksa da ikinci sezonunda lige veda etti.

Ben şahsen İstanbul takımlarının Trabzon’a iki kez gelmesini çok önemsiyorum. Düşüncem güçlü bir Sebatspor oluşturup aynen Trabzonspor maçıymış gibi gidip destekleyerek İstanbul takımlarının Trabzon’da puan bırakmaları yönündeydi.

Ancak yöneticilerin hiçbiri olaya böyle bakmadı. Sahip çıkmadı ve Sebatspor bir alt lige düştü. Bir alt lige düşmekle kalmadı amatöre kadar indi. Şimdi BAL liginde 3. Lige çıkma mücadelesi veriyor.

Neymiş 400 milyar lira borcu varmış.(eski parayla) Trabzonspor 400 milyar liralık bir borç yüzünden Sebatspor’un küme düşmesini seyretmemeliydi. Bu affedilir bir hata değildir.

Aslında hiçbir Trabzon kulübünün küme düşmesine seyirci kalmamalı. Trabzonspor bir çınar, diğer Trabzon kulüpleri o çınarın dalları konumundadır. Bu dallara amatörlerde dahildir. Çınarın budanmasına müsaade etmemeli. Biz küçük bir şehiriz. Ayrımız gayrımız yok, olmamalı ama oluyor. Buna son vermek gerekir. Trabzon takımı küme düştü dendiği zaman buradan Trabzonspor’a büyük pay çıkıyor. Neden elinden tutmadı da o takım düştü. Trabzon futboluna küme düşmek bir lekedir.

Trabzon’da şimdi bir çok profesyonel takım lige çıktı. Hepsini kendine pilot takım olarak görmeli ve işbirliğine gitmeli. Ayrı bir pilot takıma gerek yok.

Pilot takıma özellikle İstanbul’da ihtiyaç var. Pilot takımla birlikte orada oluşturulacak tesis Trabzonspor’unda İstanbul ve çevre illerde oynayacağı maçlar için Trabzon’a gelmeden hazırlanmasını sağlayacaktır.

Oluşturulacak olan bu  pilot takım da Trabzonlular’ın yoğun olduğu yerlerden olmalı. İstanbul ve çevresindeki bütün takımlar takip edilip gerçekten 3-4 yıl içinde Trabzonspor forması giyebilecek oyuncular bu takıma alınmalı ve 25 yaşına kadarda bu takımda forma giymeliler. Bu yaşa kadar Trabzonspor’a yükselemeyenler başka kulüplere satılmalı, yerlerine yenileri alınmalı. Alt liglerin en iyi gençleri bu takımda toplanmalı.

Bir de Almanya veya Hollanda da pilot takım kurmalı. Trabzonspor her yıl 8-10 tane hem de yabancı oyuncu alarak İstanbul’la yarışamaz. Buna gücü yetmez. Bu yüzden borcun rakamı inanılır gibi değil. Bu gidişle borcu sıfırlamak çok kolay olmayacak.

Biz bu kadar paranın yarısını pilot takıma ve Trabzon takımlarına ayırsak, sırtımız yere gelmez. Ne Hamiler, ne Abdul Kadirler, ne Fatih Tekkeler, ne Yusuf Yazıcılar çıkar.

Onun için yapacağı transferlerin yüzde yetmişini kendi yetiştirmeli. Oyuncu karakteri Trabzon’a uygun olmalı. Trabzonlusu Trabzonsporlu, Trabzonlu olmayan dışardan gelecek oyuncular da Trabzonsporlu olmalı. Forma aşkıyla oynamalılar. Zamanı geldiğinde de kulübüne para kazandırarak gitmeliler.

Ajax kulübü en iyi hocasını altyapıda görevlendirirmiş. Çünkü yukarı çıkan oyuncunun hazır oyuncu olması için. Hazır oyuncuyu kim olsa oynatır, önemli olan yetiştirmektir mantığıyla bakarmış olaya. Kendi oynadığı lig olmak üzere 4 ayrı ligde 4 pilot takımı varmış adamların. En alt ligde başarılı olan oyuncu bir üst ligdeki takıma geçermiş. Diyelim gol kralı oldu diye direkt Ajax’a alınmazmış. Hep lig  lig yükselirmişler. Ben bunları TV’de Hollanda’da yaşayan bir vatandaştan dinledim. Hatta Trabzonspor bize izin versin, biz burada Trabzonspor adıyla pilot takım kuralım dedi. Türkiye’de 3 tane Trabzonspor var. Hiç birinden yöneticilerin haberi var mı? Destek oluyorlar mı? Biri de üstelik İstanbul’da. Bu takımları yöneticiler görmeli, bu tür sesleri duymalı!..

Biz de aynı yolu izlememiz gerekir. Aksi halde bu gidiş iyi gidiş değil. Günü kurtarmakla bu iş olmaz. Geleceği kurtarmamız lazım. Geleceği kurtarırsak eski günlere döneriz, şampiyonluklarımıza yenilerini ekleriz  diye düşünüyorum.

 

Author


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir