Kuzeyses Gazetesi > Beşikdüzü Haber

Beşikdüzü Haber | Vakfıkebir, Görele, Eynesil, Şalpazarı ilçelerinden yayın yapan Trabzon haber sitesi

BU YAZI İLGİLİLERE

Ahmet Saraç

Her geçen gün bir acayip toplum oluyoruz. Okumuşu da, okumamışı da öyle enteresan işler yapıyorlar ki;  insan hayretler içerisinde kalıyor.

Beşikdüzü Belediyesi, geçenlerde halka sebze fidanı dağıttı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden temin edilen fidanlar,  Belediye önünde halka dağıtılacaktı. Bunun için Belediye önünde bir düzen alındı.

Belediyecilerin bakış açısı herkes sıraya girecek, verilen fidanları alacaklardı. Hiç de düşünüldüğü gibi olmadı. Özellikle bayanlar sıra mıra dinlemeden fidanlara hücum ettiler. Kimileri fidanları kasayla götürdü. Birbirlerini ezdiler. Bir çok bayan gelmesine rağmen bir tane fidan alamadan geri döndü. Büyük bir rezalet yaşandı.

Evet yaşandı da, bu rezaletin faturası halk arasında tamamen belediyeye kesiliyor. Belediye bu işi becerememiş. Belediye becerememiş de alanlar almasını becerebilmiş mi? Alanlar sıraya girmiş mi? Söz dinlemişler mi? Medeni, kültürlü bir insan gibi davranabilmişler mi?

Bunları sorgulayan yok. Hep yanlışı belediye yapmış. Belediye bir dağıtımı becerememiş. Bu rezaleti yapan vatandaşın hiç sucu yok öyle mi?

Olaylara tarafsız bakmaya çalışın. Belediyenin yüzde 35 suçu varsa, yüzde 65’de vatandaşındır. Böyle bir görgüsüzlük, böyle bir kültürsüzlük olamaz. Üstelik aralarında üst düzey tahsillilerde vardı!..

ÖNCELİK BÖLGEMİZ YAZARLARININ OLMALIYDI

Belediye tarafından Doğu Gözaçan Parkı’nda Kitap Fuarı düzenlendi. Fuara davet edilen yazarların her biri sanki burası vilayetmiş gibi, kolilerce kitap getirmişler.

İki sıra halinde hazırlanan masaların ilkine kitaplarını doldurdular. Yer kalmayınca Beşikdüzülü yazarların kitaplarını ikinci masaya koydular. Ben şahsen bu ayrımcılığı hazmedemedim. Eğer ilk masada yer kalmamışsa, oradaki kitapların yüzde 40 arka masaya kaydırılır, her iki masada eşit hale gelir. Beşikdüzülü yazarların kitapları orada sanki terkedilmiş gibi kalmazdı.

Beşikdüzülü yazarlara yapılan bu haksızlık karşısında kitaplarımı alarak fuardan çekildim. Yapılan bu hâksızlığı bir anlamda protesto ettim.

Öncelik o fuarda bizim değerlerimiz olmalıydı. Çok daha Beşikdüzülü yazar ve şair var. Onların hiçbirinin orada kitabı yoktu. Bu fuar kimlere hizmet etmek için düzenlendi? Başkasının reklamından bize ne! Biz bu işin neresindeyiz ona bakmak lazım. Fuarların önceliği ticaret değil, tanıtımdır.

Öncelik ilçenden, bölgenden, ondan sonra Trabzon’dan  yazarlar olmalıydı. Her yapılan işte dışarıdan olanlara yaranmak büyük bir marifet sayılıyor. Burada da olduğu gibi!

Author


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir