Kuzeyses Gazetesi > Beşikdüzü Haber

Beşikdüzü Haber | Vakfıkebir, Görele, Eynesil, Şalpazarı ilçelerinden yayın yapan Trabzon haber sitesi

BU BÜYÜK BAYRAMA YAKIŞMIYOR!

30 Ağustos günü yurdumuzun her tarafında olduğu gibi Beşikdüzü ilçesinde de 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlandı.

Doğu Gözaçan Kültür Parkı’nda düzenlenen kutlama programı sadece bir şekilden ibaretti. Kutlama yaptınız mı? yaptık sorusuna cevap vermek amacıyla hazırlanmış bir program.

Bir kere ilçede bayram havası yok. Emekli bir komutanımız belediyenin önünde çay içtiğimiz sırada yanımıza gelerek “Sen basın mensubusun. Bunları yazmanı istiyorum. Sokaklar Türk bayraklarıyla yeterince süslenmemiş. Bir Trabzonspor şampiyonluğunda her taraf bayraklarla donatılıyor da, bir  bayramda, hem de en büyük bayramda  neden yok? Biz milli benliğimizi bu kadar mı kaybettik” diyor.

O sadece sokaklardan haberdar. Engelli aracıyla dolaşabiliyor. Bir de töreni izleseydi inanıyorum ki, on misli daha fazla üzülecekti.

Törene geliyoruz yıllardır aynı program. Çelenk sunumu, saygı duruşu, İstiklal Marşı. Bunlar zaten her yıl olması gerekenler. Bunların dışında program içeriğinde ne var?

İlçe Jandarma komutanının günün anlam ve önemiyle ilgili konuşması. Başka, başka bir şey yok. Ondan sonra Kaymakamlıkta tebriklerin kabulü. Bu da her yıl olması gerekenlerden. Sonra bir şehit mezarı ziyareti.

İlçe merkezinde düzenlenen program sadece konuşmadan ibaret olamaz. Bu bayram düğer kutladığımız bayramların anası. Bütün bayramlar bu zaferden doğdu.  Bu zafer olmasaydı diğer bayramlar olmazdı. Ne 23 Nisan, ne 19 Mayıs, ne de 29 Ekim.

Neler yapılmalıydı. Bu diyeceğim her milli bayram için geçerli. İlçeyi bayram havasına sokmak için belediye tarafından kahramanlık türküleri ve marşlar  hiç değilse saat 13.00’a kadar çalınmalı.  Tören programında enaz 2 veya üç kişi tarafından (öğrenci veya sivil) şiirler okunmalı. Herkesin katılabileceği zaferle ilgili şiir ve kompozisyon yarışması düzenlenerek ödüllerinin verilmesi. Bir  folklor ekibi gösterisi.  Şehir meydanında davul-zurna eşliğinde halkın katılımıyla bir horon.  Akşam yöresel sanatçılarımızla mini bir konser.  Belediye tarafından organize edilecek ve geçiş sırasında güzelliğinin ortaya çıkması için sokak lambalarının kapatıldığı bir fener alayı. İlk aklıma gelenler bunlar. Program daha da zenginleştirilebilir.

Sadece bir konuşmayla, bir şehit mezarı ziyaretiyle geçiştirilecek bir bayram değildir bu.

En büyük bayram çok hafife alınıyor, neredeyse  hiç kutlanılmayacak izlenimi veriliyor. Böyle büyük bir bayrama bu yakışmıyor. Ne oldu  bize? Milli duygularımız bu kadar mı yok oldu?

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları beni her yıl üzüyor. İlçenin siyası kanadı da buna bir tepki göstermiyor. O da beni ayrıca üzüyor. Hiçbir hiç kimsenin umurunda değil. Ben onu görüyorum.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir