Kuzeyses Gazetesi > Beşikdüzü Haber

Beşikdüzü Haber | Vakfıkebir, Görele, Eynesil, Şalpazarı ilçelerinden yayın yapan Trabzon haber sitesi

BİZ DE YERİ OLMAYAN BİR KÜLTÜR

      

Bir yılı daha geride bırakıyoruz. Önümüzdeki Cumartesi akşamı Hristiyanların takvimine göre yılbaşı. Hz. İsa Peygamber’in doğum yıldönümü.  

Müslüman Türk Milleti acısından hiçbir anlam ifade etmiyor. Ancak bu millet aşırı bir yabancı hayranı olduğu için yılbaşını Hristiyanlar gibi kutlamaya hazırlanıyor. Tek farkımız Hristiyanlar Noel adı altında 24-25  Aralık gecesi kutladılar,  biz ise onların yaptığını yapmak için 31 Aralık gecesini bekliyoruz.

Bilerek veya bilmeyerek Hristiyanlığın propagandası yapılıyor ülkemizde. Şimdi televizyonlarda özellikle süslenmiş çam ağaçları, noel baba, noel anne kıyafetleri defalarca gösterilir. Bizimle alakası olmayan bu kültür rezaletine devlet adına bir dur diyen yok.

Noel kutlamalarının gayri müslümlerin olduğu İstanbul gibi yerlerde kutlanması, oralarda kalabalıkların oluşması normaldir. Ancak, hristiyan olmayan Türklerin hristiyanların yılbaşı kutlamalarına katılmaları son derece kültür adına tehlikeli bir boyuta doğru gitmektedir.

Ne yazık ki; okuyarak kültürleşeceğimiz yerde, okuyarak cahilleşiyoruz. Biz, bizim gelenek ve göreneklerimizden utanır hale geldik. Başkalarının yaptığı herşey doğru ve güzel geliyor bize. Biz de çok geçmeden aynısını yapmaya başlıyoruz.

Hiç, Noel Baba bizim neyimiz olur diye bir müslüman olarak kendine soran var mı? Hele gençlik hiçbir yaptığı işi bize ait midir, değil midir diye soruyor mu? (Sorsa zaten bu kültür yozlaşması olmaz.)

Bu millet, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uyarılmadığı için, her geçen gün artarak başka milletlerin kültürüne kendi kültürü gibi sahip çıkıyor. Üstelik bu bakanlıkta görev yapan eğitimciler, bu işin yanlış olduğunu söylemesi gerekenler bile Hristiyanların noel kutlamasında yaptıklarının aynısını yılbaşında yapıyorlar. Ondan sonra da bu eğitimciler kültürlü olduğunu iddia ediyorlar. Kültürlüyüm demekle kültürlü olunmaz. Kültürlü insan, kültürüne sahip çıkan insandır.     

   Hristiyan alemi kendi peygamberlerinin doğum yıldönümünü kutluyorlar. Çeşitli etkinlik ve gösterilerle kendi kültürlerince çılgınca kutlamalar düzenliyorlar. Kutlayabilirler de, bize ne bundan demiyoruz. Biz de müslüman olarak Hristiyan bir peygamberin doğum yıldönümü kutlamasına iştirak ediyoruz.

Üstelik barlarda, pavyonlarda, diskoteklerde, meyhanelerde eğlenerek, kafayı çekerek. Bir peygamberin doğuşu içkiyle mi kutlanır ey Diyanet İşleri Başkanlığı? Bu soruyu onlara değil, size sormak istiyoruz…! Neden sesiniz çıkmıyor? Bu milleti uyaracak başka bir kurum mu var?

Milli Eğitim Bakanlığı zaten kurulduğundan buyana bu konuda gençleri aydınlatmıyor, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak siz de ses çıkarmıyorsunuz. Şimdi tüm din adamları, yılbaşı akşamında işlenen günahlardan ve kültürümüzün yozlaşmasından sesiniz çıkmadığı için  sorumlusunuz.

Milli Eğitim Bakanlığı  bu millete eğitim veriyorsunuz, tahsil yaptırıyorsunuz, diploma veriyorsunuz. Verdiğiniz diplomalı cahillerin bir kısmı işte bunları yapıyorlar. Diplomasızlar enazından bundan haberleri olmadığı için kutlama yapmıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gülay Harita Kadastro
Kule Rezidans
Elit Lastik
Naninos Pizza
Hedef Bilgisayar