Kuzeyses Gazetesi > Beşikdüzü Haber

Beşikdüzü Haber | Vakfıkebir, Görele, Eynesil, Şalpazarı ilçelerinden yayın yapan Trabzon haber sitesi

BAŞKAN ADAYIMI ŞİMDİDEN BELİRLEDİM

Belediye  teşkilatının kurulduğu 1948 yılından beri Beşikdüzü ilçesinde hiçbir başkan arka arkaya 3 kez seçim kazanamadı. En fazla iki dönem başkanlık koltuğuna oturabildiler.  İlçe halkı icraatları beğenmedi, değiştirdi. Öyle de olması gerekirdi.

Başkanlar seçimlere vaatleriyle girdiler, kazandıktan sonra o vaatler ya unutulup gitti; ya da bir kısmını yapmaya güçleri yetmedi.

Bir önceki yazımda  ilçede kulislerde adı geçen, henüz aday olup olmadıklarını teyit etmediğim 20 aday adayını yazmıştım. Bu sayı her geçen gün çoğalıyor. Bu yazımda da adı geçen yeni adayları sizlerle paylaşacağım.

Bu adaylardan biri Durmuş Ayvaz. Bir ilimizde müftü olarak görev yapıyor. Adı geçen bir diğer aday İlçe Spor Müdürü Köksal Kocaman. Eğitim camiasında her geçen gün yıldızı parlayan ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne kadar yükselen Emrah Demiral da kulislerde konuşulanlar arasında. Bu arada en çok konuşulan adaylardan biri de Denizli Mahallesi Muhtarı Yusuf Keleş (Kaptan Yusuf). Böylelikle ilçede adı geçenler şimdilik 24’e yükseldi.

Şimdi sıra geldi geçen yazımda söz verdiğim gibi kime oy vereceğimi açıklamaya. Bir çoğunuz kime oy vereceğimi tahmin etmişinizdir ancak, ben sözümü yerine getirmek zorundayım. Belirlediğim adayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Adayımı açıklamadan önce, bir yaraya parmak basmak istiyorum. Bugüne kadar aday adayları veya aday olmuş başkanlar vaatleri arasında kültürel bir proje ortaya koymadılar. Her dönem yapılanlar sıradan vaatler oldu.

Kültür diyarı denilen Beşikdüzü’nde 1948’ten beri  kültür adına adayların hiçbir vaatlerini göremedim, okumadım, duymadım. İlçenin sesini duyuran ne basınına, ne yazarına, ne şairine, ne sanatçısına, ne spor kulübüne veya sporcusuna  biz gelirsek sahip çıkacağız diyen olmadı.

Biz kazanırsak Beşikdüzü Belediyesi  erkek ve kız halkoyunları ekibi, Beşikdüzü Belediyesi Halk Müziği Korosu, Beşikdüzü  Belediye Tiyatrosu kuracağız, biz kültürümüze sahip çıkacağız diyen olmadı.

Bundan önceki seçimde aldığım karar gereği, bu ve buna benzer kültürel faaliyetleri yapacağım diyen adaya partisi önemli değil (HDP hariç) oy vereceğim ve çalışacağım. Benim adayım bunları yapacağım diyen olacak.

Bu vaatleri ilk yazan aday ile sonra yazan aday arasında bir fark olmazsa ilk yazan adaydan yanayım. Öncelikli kriterlerim bunlar.

Bu faaliyetleri yapmak çok zor işler değildir. Ben ilçeye fakülte getirene oy vereceğim, ben adliyeyi getirene oy vereceğim demiyorum. Çünkü; ilçeye fakülte kurdurmak, adliyeyi geri getirmek adayın elinde olan bir şey değildir. Çok istemesine rağmen  başaramayabilir. Engellenebilir.

Fakat bu saydıklarımızı veya benzerlerini  yapmak adayın elinde olan bir şey. Birinin onu engelleme şansı yok. Eğer kültürlü ilçeyiz deyip duruyorsak, bu konuda gereğini yapmak ve Trabzon’a örnek olmak zorundayız.

Şimdi adayların kültürüne ne kadar sahip çıktıklarını vaatlerinde göreceğiz. Bunların hiçbiri projelerinde yoksa, bir daha kültür kelimesini Beşikdüzü adına ağzıma almayacağım ve hiçbir yazımda da kullanmayacağım. Bir önceki seçimde  hiçbir adaya oy vermediğim gibi bu seçimde de vermeyeceğim. Ta ki, kültür adına birşeyler yapılana kadar.

Aday adaylarına duyurulur!..

Author


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir