Kuzeyses Gazetesi > Beşikdüzü Haber

Beşikdüzü Haber | Vakfıkebir, Görele, Eynesil, Şalpazarı ilçelerinden yayın yapan Trabzon haber sitesi

BAŞARIRSAN SENİN ESERİN OLACAK DEMİRAL

Milli Eğitim Bakanlığı durmadan okulların isimleriyle uğraşıyor.  Bazı okulların isimleri gereksiz yere tarih sahnesinden silindi. Bazı isimsiz okullarımıza ise bir türlü isim konulamadı.

Beşikdüzü ilçesinde daha önce Beşikdüzü Sağlık Meslek Lisesi olan okulun adı Beşikdüzü Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi olan okulun adı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kız Meslek Lisesi’nin adı da Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak değişmişti.

Ancak bir tarihi okulumuz var ki, adı kuruluşundan buyana  Beşikdüzü İlkokulu iken, ( 1928 yılında Beşikdüzü İlkokulu’na kayıt olmak için babam müracaat eder, 14 yaşında olduğu için yaşın ilerledi, 12 yaşında olsaydın kaydını yapardık diyerek beni  geri çevirirler derdi.   Da o zaman bile okulun adı Beşikdüzü İlkokulu, yani Şarlı İlkokulu idi)  ilçenin batısına yapılan ikinci bir ilkokulun Şehit Öğretmen Gürhan Yardım İlkokulu olunca bu okulumuzun adı Beşikdüzü Merkez İlkokulu oldu.

Neden adı Beşikdüzü İlkokulu olarak kalmadı da Merkez İlkokulu oldu anlamış değiliz! Bu okul merkezde de Gürhan Yardım İlkokulu köyde mi?

Aynı şekilde  bir diğer okulumuzun adı Merkez Ortaokulu. Bu okullarımıza ad mı bulunamadı? Çarşıbaşı ilçemizde Çarşıbaşı İlkokulu var da bizde niye Beşikdüzü İlkokulu adı yok. Merkez bir isim değildir ve olamaz. Merkez bir sıfattır.  Bu okullarımızın hepsi merkezdedir. O zaman ilk, orta ve liselerimizin tümüne merkez demek gerekir ki bu yanlış bir isim verme şeklidir.

Eğer isim bulamamaktan kaynaklanan bir uygulama ise, ben Beşikdüzü Merkez İlkokulu’nun adını eskisi gibi Beşikdüzü İlkokulu veya  Beşikdüzü 23 Nisan İlkokulu, Merkez Ortaokulu’nun adına da  Cumhuriyet Mahallesi’nde olması hasebiyle Beşikdüzü Cumhuriyet Ortaokulu adının verilmesinden yanayım. Bu bizim düşüncemiz. Yetkililer ne düşünür bilemem. Benim ki, bir öneri.

Bu konuda İlçe  Milli Eğitim Müdürü Emrah Demiral’dan bu isim değişikliklerini bekliyor ve arzu ediyorum. Bugüne kadar değiştireceğiz diyen milli eğitim müdürü oldu da başaran olmadı. Eğer başarırsa bu isimler O’nun eseri olacaktır.

 

 

Author


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir