Kuzeyses Gazetesi > Beşikdüzü Haber

Beşikdüzü Haber | Vakfıkebir, Görele, Eynesil, Şalpazarı ilçelerinden yayın yapan Trabzon haber sitesi

BANA NE AJAX’TAN LİVERPOOL’DAN!..

Beşikdüzü ilçesinde İlçe Spor Müdürü Köksal Kocaman ve beden eğitim öğretmeni Musa Gündoğan’ında katkılarıyla merhum eğitimci Kadem Uzunoğlu anısına bu yıl geleneksel hale gelen 3. Voleybol turnuvası düzenlendi.

Salon Futbol Turnuvasının ardından düzenlenen turnuvaya 19 takım iştirak etti. Bu takımlardan 3 tanesi Şalpazarı’ndan, bir tanesi ise Vakfıkebir’dendi. Ancak bunlar arasında 5 takım adı milli kültürümüze ters isimlerdi. Puan cetvellerine baktığımızda sanki ecnebi ligine benziyordu. Bazı takım isimleri de ciddiyetten uzak, turnuvayı alaya alan isimlerden oluşmuştu. Bu durum kültürlü denilen Beşikdüzü’ne hiç yakışmadı. Kültürlü insanların olduğu yerde bunlar olmamalıydı!  Yabancı isim kullanmakla kültürlü olduğunuzu değil, kültürsüzlüğünüzü ortaya koymuş olursunuz.

Bundan böyle yapılacak turnuvalarda tertip komiteleri şartnameyi hazırlarken bunlara dikkat etmeli. Şartnameyi ona göre hazırlamalı. Şartnameye şartı koymazsan sonra çaresiz kalırsın. Her gelen ismi yazmak zorunda kalırsın. Şimdiki gibi.

Biz kendi kültürümüzle yoğrulalım mümkünse!.. Takımlar, Türkçe isminin arkasına yabancı firma reklamı alabilirler. Onu anlarım. Hiçbir sebep yokken yabancı adla takım kurulması kendini küçük düşürmedir. Kendiyle alay etmesidir. İlçe halkıyla alay etmesidir. Kabul edilecek bir tarafı da yoktur.

Bir turnuvada olsa ciddi olmalıdır. Şimdi bütün liglerdeki takımlarımız isimlerini Avrupa’daki takım isimlerinden oluştursa hoşumuza gider mi? Bundan utanç duymaz mıyız? Bu nasıl Türkiye ligi demez miyiz? Bu takımlar bizi temsil eder mi? Konulmuş olsa bana ne Ajax’tan, bana ne Liverpool’dan. Bana ne koyduğunuz o yabancı isimlerden.

Onun için turnuvanın başından sonuna kadar kültürümüzün adını taşıyan takımların final oynaması için dua ettim. Sonuçta çok güzel bir isim taşıyan Şalpazarı takımı Dereköy Kartalspor şampiyon oldu. Trabzonspor şampiyon olmuş kadar sevindim. Adamlar köyleri için takım kurmuşlar. Köylerinin reklamını yaptılar, şampiyon oldular ve gittiler. Başkaları için sahada mücadele vermediler. Kendileri için oynadılar. Bu takımı her kim kurmuşsa tebrik ediyorum. Eğer final Pazartesi değil de Çarşamba veya Perşembe günü olmuş olsaydı, Kuzeyses adına biz de bu takıma plaket verecektik ama olmadı. Hazırlıksız yakalandık. Sadece tebrik etmekle yetiniyoruz. Kültürümüzün adını taşıyan tüm takımlarımızı tebrik ediyorum. Bilinçli ve kültürlü insan her yerde kendini belli eder.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gülay Harita Kadastro
Kule Rezidans
Elit Lastik
Naninos Pizza
Hedef Bilgisayar