Kuzeyses Gazetesi > Beşikdüzü Haber

Beşikdüzü Haber | Vakfıkebir, Görele, Eynesil, Şalpazarı ilçelerinden yayın yapan Trabzon haber sitesi

23 Nisan Üzerine

Yurdumuzun her köşesinde olduğu gibi Beşikdüzü ilçemizde de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kovid-19 sonrası ilkkez coşkulu bir şekilde kutlandı. Halk olarak, böyle kutlamaları özler olmuştuk.

Önce İlçe Milli Eğitim Müdürü Emrah Demiral tarafından Atatürk anıtına çelenk konulup saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra ilçe stadyumundaki programa geçildi.

Beşikdüzü Merkez İlkokulu tarafından hazırlanan program halkın beğenisine sunuldu.  Öğrenciler programa çok güzel hazırlandılar. Gösteriler muhteşemdi. Kız-erkek horon ekipleri keza öyle.

Hele Karadenizli sanatçı Kazım Koyuncu’nun “Uy Aha Şampiyon Trabzon” türküsüyle yapılan gösteri, Trabzonspor’un şampiyonluğa açık ara gittiği bu günlerde tam yerine oturdu. Her kimin aklına bu müzik gelmişse tebrik ederim. İnanın param olsa bir çeyrek altınla da ödüllendirirdim.

Asıl yazmak istediğim konu ise bu bayramın 1981 yılında adının değiştirilmiş olması. Benim zamanında (ilk-orta ve lisede) bu bayram “23 Nisan Milli Hakimiyet ve Çocuk Bayramı”adıyla kutlanırdı. Çocuk genç ayrımı olmaz, ilk, orta ve lise öğrencilerinin tamamı katılırdı. Şimdi ise bu bayramın egemenlik kısmı değil, çocuk kısmı kutlanmaktadır. Hal böyle olunca sadece ilkokullar bu bayramı kutlamakta.

Atatürk’ün zamanından 1981 yılına kadar bu adla kutlanan bayram,  1981 yılında ise Milli Güvenlik Konseyi tarafından adı değiştirilerek “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olmuştur.

Atatürk’ün müdahale etmediği ad değişikliği Atatürkçü olarak kendilerini tanıtan konsey üyeleri tarafın değiştirilmesi doğru bir karar olmamıştır. Bayramın orijinal adı sonsuza kadar yaşamalıydı!

Bir diğer konu ise, son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatıyla her yıl bir okul tarafından bayram programı hazırlanmakta ve kutlanmakta. Diğer okullar ise kendi bünyesinde kutlamaktadır. Bu da yanlıştır.

Her yıl bir okul hazırladığını düşünün. Bir ilçede enaz 5 okul varsa, bu okullardan birine 5 yılda bir sıra gelecek demektir.

Beşinci yılda sıra gelen okulun  5 yıl önceki 1.sınıfı bir yıl önce mezun olmuş olacağından ilçe stadyumundaki törenlere katılamamış, oradaki heyecanı yaşayamamış olacak. Okul sayısı yukarı gittikçe bu sayı artmaktadır.

Tüm öğrencilerin aynı ortamda bayramı kutlamaları, bence daha doğru olacaktır. Siyasilerin bu durumu gözden geçirmesinde öğrenciler adına yarar vardır diyor, tüm okuyucularımıza sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

Author


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir