Kuzeyses Gazetesi > Beşikdüzü Haber

Beşikdüzü Haber | Vakfıkebir, Görele, Eynesil, Şalpazarı ilçelerinden yayın yapan Trabzon haber sitesi

Hikmet Aksoy Kimdir?

Hikmet Aksoy

Trabzon basınının duayeni olan gazeteci-yazar ve karikatürist Hikmet Aksoy, 1937 yılında Vakfıkebir’de doğdu. İlk ve ortaokulu Vakfıkebir’de, liseyi Giresun’da okudu. Lise öğrenimi sırasında İstanbul gazetelerine muhabirlik yaptı. Yükseköğrenimini İstanbul’da İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde tamamladı.

Trabzon’un sevilen evlâdı, mesleğinin hakkını vererek Trabzon basınının bütün kademelerinde yazdı, çizdi.

Gazetecilik alanında deneyimi, bilgisi ve becerisi üst seviyede olan Hikmet Aksoy’un ilk yazısı 1953’te Vefa dergisinde, 1959-62 arası karikatürleri Türkiye Spor, Son Havadis, Büyük Gazete, Şaka, Tef vb. dergi ve gazetelerde yayınlandı. 1963-65 arasında askerliğini yaptığı Kütahya’nın Simav ilçesi Pazarlar beldesinde Köy Raporu adlı eğitici bir gazete çıkardı. Bu hizmetinden ötürü zamanın Milli Eğitim Bakanı Dr. İbrahim Öktem tarafından takdirname ile taltif edildi. Askerlik dönüşü geldiği memleketinde Vakfıkebir Ziraat Bankası’nda bankacı olarak göreve başladı. Bankacılık hayatı çeşitli il ve ilçelerde devam etti. Bankada çalıştığı sürelerde gazetecilik adına boş durmadı ve yurtdışında çalışan işçilerin morallerini yükseltmek ve ailelerinden haberdar etmek için görev aldığı şubelerden Beşikdüzü’nde SILA, Torul’da BAŞAK ve Ordu Ulubey’de “BİZ” adıyla dergiler yayınladı. Banka hizmetleri karşılığında sayısız takdirname ve ödüller alan Hikmet Aksoy, bankacılık ve kooperatifçilik hizmetleri sırasında da basından kopmadı ve yerel ve ulusal basında fıkra, makale, fotoğraf, röportaj ve karikatürleri yayınlandı. 1977 yılında 1581 sayılı yasanın tanıdığı haktan yararlanıp, Bankadan 5 yıl ücretsiz izin alıp, Tarım Kredi Kooperatifleri Trabzon Bölge Birliği’ni, müfettiş arkadaşı Özer Özdemir’le birlikte kurdu ve faaliyete geçirdi. Buradaki örnek çalışmaları nedeniyle de Türk Kooperatifçilik Kurumu’nca takdirname ile ödüllendirildi.

1959’dan bu yana Tercüman, Hürriyet, Dünya, Şaka, Sonhavadis, Yenigün, Cumhuriyet, Vatan, Milliyet, Hürvatan, Büyük Gazete, Öncü, Karadeniz, Hizmet, Hakimiyet, Son Haber, Akçaabat Haber, Karadeniz Olay, Büyükliman, Kuzey Haber, Trabzon Spor Gazetesi, Vakfıkebir Haber, Trabzon 61, Hürses, Hürsöz, Türksesi gazetelerinde yazar, muhabir, yayın yönetmeni ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Trabzon televizyonlarında ve TRT Trabzon Radyosu’nda bir süre program hazırlayıp sundu. Basın kuruluşlarından yirmi civarında ödül aldı. 1996’da Karadeniz Fıkraları Ajansını kurdu.

İlk karikatür sergisini ise 1961’de Vakfıkebir’de açtı. Daha sonraları Trabzon’da düzenlenen karma sergilere katıldı. 1976 yılında İtalya’nın Bordighera kentindeki uluslararası karikatür yarışmasında bir karikatürü bu kentin mizah salonunda devamlı sergilenmeye alındı. Karikatürleri çeşitli ülkelerde sergilendi, albümlere alındı. 1979 yılında Trabzon basınının ofset tekniği ile tanışması en çok onu sevindirdi. Çünkü, bu teknikle karikatürlerini yayımlama şansı doğmuştu. Önce haftalık olarak yayımlanan Karadeniz Gazetesi’nde karikatür çizdi. Ardından gazete günlüğe dönüşünce, haber, fıkra ve röportajlar yazdı. TAKA mizah sayfasını kurup, genç çizerlere, burada eserlerini yayımlama yolunu açtı.

Mesleğe 50 yılın üzerinde hizmet eden Aksoy, Burhan Felek Basın Hizmet Ödülünü aldı. Yurtdışında açtığı karikatür sergileri ile takdir topladı. Türkiye’de 78 ilden 78 gazeteye karikatür çizen Aksoy, 2020 yılında 83 yaşında hayatını kaybetti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Trabzon Temsilcisi ve Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti kurucusu da olan Aksoy’un, Her Yönüyle Vakfıkebir (1965), Vakfıkebir İlçesi ve Çevresi (1973), Faik Ahmet Barutçu (1995), Trabzon Basını (1998), Karikatürün Trabzon Boyutu (1999) eserlerinin yanısıra Made in Karadeniz (1998) ve Kemençe Çalayım mı? (2000) adlı iki de fıkra kitabı bulunmaktadır.

ALDIĞI ÖDÜLLER: “Ellisinde Bir Türk Sevdim” röportajı ile 1980 yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği’nden “Yılın Gazetecisi” ödülü. “Orada Bir Sporcu Var Uzakta” röportajı ile 1980 Çağdaş Gazeteciler Derneği Yılın Başarılı Gazetecisi ödülü. Karikatür Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti 1981-82-83 yılları Başarılı Gazetecisi ödülü. İnsanlar ve Hayvanlar (makale-fıkra) Ankara Veteriner Hekimler derneği 1981 özel ödül. Çağdaş Gazeteciler Derneği Fotoğraf dalında 1983 Yılın Başarılı Gazetecisi ödülü. Araştırma-İnceleme Dalında 1992 Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ödülü. Basın Hizmet Ödülü. 1993 (Basında geçen 43 yıllık emeği için)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gülay Harita Kadastro
Kule Rezidans
Elit Lastik
Naninos Pizza
Hedef Bilgisayar